Forma Optima-dekorace na zeď a chodník

Mějte se doma lépe - vymalujte si stěnu podle vlastního vkusu!

Cítím se doma dobře?

Domov je místo, kde se chceme cítit dobře. Sdílíme ho s našimi blízkými, trávíme v něm volný čas, odpočíváme a občas hostíme přátele. A je tedy potřeba si ho zútulnit podle vlastního vkusu.

Těším se pokaždé domů?

Na prostoru kolem nás určitě velmi záleží. Je důležité si ho sestavit z toho, co máme rádi a co na nás dobře působí. Aby když domů dorazíme po celém dni v práci naprosto vyčerpaní, jsme si mohli v klidu sednout se sklenkou vína a pokochat se originálně vyzdobenou stěnou, která pokoji dodala život a nám radost. V takovém případě mnohem lépe zapomeneme alespoň na chvíli na každodenní starosti a naopak budeme myslet na volný čas a pohodu.

Co vlastně na stěně chci?

Jak správně vybrat vzorek, kompozici a barevnost? Témat na vzorky je nesčetné množství, které jdou navíc navzájem libovolně kombinovat. Inspirovat nás mohou například naše zájmy nebo zážitky a v neposlední řadě nesmírně bohatá fauna a flóra. Výběr je důležité dobře promyslet, jelikož se s ním po realizaci budeme každý den setkávat.

Kde a jak výrazná ta malba bude?

S kompozicí a kombinací je také třeba zacházet opatrně. Pro lepší představu velmi pomůžou fotomontáže nebo třeba i nákresy. Méně je vždy více. Tudíž určitě stačí vyzdobit pořádně jednu stěnu, která bude osobitě poutat pozornost, než kdyby se vzorek opakoval po celé místnosti. A pokud by člověk trval na vymalování více stěn, je rozumnější použít světlé utlumené odstíny.; Podle vybavení pokoje pak promyslíme, zda bude lepší pokrýt většinu stěny, protože v rohu máme pouze květinu na stoličce, nebo naopak pouze horní část, jelikož podél celé zdi vedou skřínky. Podle toho také zvolíme velikost, rozmístění a počet vybraného vzorku, aby vyšel rytmicky, aby byl dostatečně daleko například od zrcadla nebo aby ho nezakrývala polička.

U stěny, kde není velký odstup, je důležité popřemýšlet, zda bude malba dobře vidět, a podle toho jí přizpůsobit umístění i velikost.

Pokud máme v pokoji výrazný nebo vícebarevný nábytek či doplňky, je lepší zvolit barvy decentní, aby malba harmonicky zapadla a interiér jemně doladila. Na druhé straně světlý jednobarevný nábytek nám dává naprostou volnost, kdy je naopak dobré použít odstíny výrazné, aby malba dodala místnosti výraz a osobitost. Jelikož jsou barvy stejného složení jako základní podklad, dílo krásně se stěnou splyne.

Šlo by například i toto?

Vyzdobit se dá naprosto každá stěna. Krásně oživit a projasnit se dá jednobarevná koupelna, prostor nad krbem, ale třeba i zeď v kuchyni. Malby mohou těšit a dávat radost jak dospělým, tak dětem, a to nejen doma, ale i v restauraci, obchodě, kanceláři či kadeřnickém salónu.

Zvládnu to sám/a?

Namalování celého motivu je nepochybně otázka zručnosti a vytrvalosti. Celá práce je o neustálém měření, přesnosti a preciznosti. Čili pro ty, kdo nemají kutilského a uměleckého ducha, je určitě rozumnější vyhledat zkušeného odborníka.